Alışverişe Çıkarken Ne Giyilir

Pek çoğumuz alışverişe giderken alışveriş listesi, cüzdan, cep telefonu gibi şeyleri yanımıza alıp almadığımızı defalarca kontrol ediyor ancak ne giydiğimize fazla dikkat etmeyip üstümüze geçiriverdiğimiz kıyafetlerle evden fırlıyoruz. Oysa özellikle birkaç saat sürecek uzun market ya da mağaza alışverişlerinde ne giydiğimiz hem rahatlığımız, hem de görüntümüz açısından oldukça önemlidir.

Alışveriş için giyinirken amacınız elbette şıklıktan çok rahatlık olmalıdır. Ancak birbiriyle uyumsuz rastgele parçaları giyip dışarı çıkmak, hele bir de alışkanlık halini aldıysa, bir süre sonra kendimize olan güvenimizi bile etkileyecektir. Bu nedenle alışverişe çıkarken giyilecekler konusunda da en azından belli bir standardı tutturmak öz saygımız açısından da önemlidir.

Eğer sıcak bir günde açık havada çarşı alışverişi yapacaksanız giyebileceğiniz en uygun alt parça orta uzunlukta bir şorttur. Fazla uzun bir şort sizi bunaltırken mini şortlar da bu gibi durumlarda rahat hareket etmenizi ve yüksek raflara uzanmanızı engelleyebilirler. Uzun etekler ve şalvar pantolonlar her ne kadar rahat olsalar da sürekli yürüyüp dükkânları dolaşacağınız bir alışveriş maratonunda ayaklarınıza dolaşabilir ya da eliniz poşetlerle doluyken rüzgârda uçuşarak rahatınızı kaçırabilirler.

Eğer alışverişe çıkarken şort ya da bol kesimli bir pantolon giymeyi tercih ederseniz size önerimiz alışverişe rahat bir sandalet ya da ayaklarınıza hava aldıran hafif, rahat bir spor ayakkabı giymeniz. Bu tarz ayakkabılar hem rahat ve hafiftirler, hem de uzun saatler boyunca ağrı çekmeden ayakta durmanıza olanak sağlarlar. Nispeten kısa sürecek bir alışverişe çıkacaksanız ya da uzun bir etek, şalvar ya da pantolon giyecekseniz fazla yüksek olmayan hasır topuklu ayakkabılar da işinizi görebilir.

İçinde kollarınızı rahat hareket ettirebildiğiniz ve göğüs bölgenizle elinizi sıkmayan her çeşit gömlek, tişört, bluz veya tunik alışverişe çıkarken giyilecekler sınıfına sokulabilir. Ancak özellikle alışverişiniz akşam saatlerine kadar sürecekse askılı ya da kolsuz tişörtünüzün üstüne bir de ince hırka almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Böylece özellikle geçiş mevsimlerinde gün içinde sık sık değişen hava şartlarından etkilenmeden alışverişinizi rahatça tamamlayabilirsiniz. Gün içinde terleme ihtimaliniz yüksek olduğundan gömlek ya da tunik giymeyi tercih etseniz bile içinize en azından ince askılı hafif bir atlet giymenizi de öneririz.

Bir Cevap Yazın