Erkekler İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Okulu yeni bitirdiyseniz ve ilk kez iş arıyorsanız ya da işinizden memnun değilseniz ve farklı seçenekleri değerlendirmek niyetindeyseniz iş görüşmeleri hayatınızın yeni dönemine açılan birer kapıdır. Kimi kurum tek aşamalı basit bir mülakatla sizi değerlendirirken kimileri ise çok aşamalı komplike ve zorlayıcı yöntemlerle mevcut adaylar arasından seçim yaparlar. Mülakatı tek bir kişi yapabileceği gibi kendinizi birkaç kişiden oluşan bir jürinin karşısında da bulabilirsiniz. Koşullar ne olursa olsun, “iş görüşmesinde ne giyilir?” sorusunun cevabını bilmeniz mülakatta etkileyici bir görüntü sergilemenize yardımcı olacak ve başarı ihtimalinizi arttıracaktır.

Erkekler için takım elbiseler iş görüşmesinde tercih edilebilecek en doğru kıyafetlerdir. Ancak bu noktada başvurduğunuz pozisyona ve bırakmak istediğiniz izlenime göre oldukça farklı takım elbise modelleri arasından seçim yapmanız gerekebilir. Takım elbisenizin kalitesi, rengi, dokusu, kravat ve ayakkabınızın kıyafetinizle uyumu gibi pek çok etken iş görüşmesinde giyilecekler planlanırken hesaba katılmalıdır.

İlk kez bir iş görüşmesine gidecek yeni bir mezunsanız kalın kumaştan, koyu renkli ve fazla ciddi görünüşlü bir takım elbise yerine daha hafif ve farklı modelleri tercih etmenizde fayda var. Eğer bu imkan elinizde yoksa mevcut takım elbisenizi açık renkli bir gömlek ve özgün bir kravatla da dengeleyebilirsiniz. Açık renkler, hafif kumaşlar ve yaratıcılığı yansıtan ufak dokunuşlar özellikle gençlerde ve yeni bir iş alanı için görüşmeye gidenlerde canlılık, enerji ve dinamizm vurgusunu ön plana alacaktır. Ancak oldukça kurumsal, büyük bir holdingde veya devlet kurumunda mülakata girecekseniz ya da kariyeriniz belli bir aşamaya geldikten sonra müdürlük, koordinatörlük gibi yüksek bir pozisyona başvuracaksanız daha ağır ve oturaklı bir modeli tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Başvuracağınız işyeri kurumsal yapıda değilse ya da staj gibi temel bir pozisyon için başvuruyorsanız iş görüşmesinde giyilecekler konusunda daha rahat davranabilirsiniz. Örneğin açık renk kumaş bir pantolon, mavi ya da krem tonunda bir gömlek ve şık bir ceket sizi kravat olmadan da idare edebilir. Eğer sıcak havalarda ceket giymekten hoşlanmıyorsanız ceketin katacağı resmi havayı düz renkli, kaliteli bir kravatla da sağlayabilirsiniz. Ancak her nerede olursa olsun iş görüşmelerinde kemer, saat, kol düğmesi gibi aksesuarların önemini unutmamanız gerekir. Bu tarz detayların kaliteli ve özenli görünmesi gerektiğinden eğer sahip olduğunuz aksesuarlara güvenmiyorsanız onları hiç takmamanız daha yerinde olacaktır.

Bir Cevap Yazın