Kadınlar İş Görüşmesinde Ne Giymeli

Yeni bir işe başlamak herkes için umutlu ve heyecan dolu bir deneyimdir. Ancak bu deneyimi yaşamadan önce kimi zaman keyifli, kimi zaman ise çok zor geçebilen iş görüşmeleri ve mülakatlardan geçmemiş gerekir. Bu noktada kendimize güvenimiz ve bize sorulan sorulara verdiğimiz doğru cevaplar kadar iş görüşmesine giderken giydiklerimiz de büyük önem taşır. Karşımızdaki kişiler kendimize ne kadar güvendiğimizi ve başvurduğumuz işi ne kadar ciddiye aldığımızı kıyafetlerimize bakarak değerlendirmeye çalışırlar. Bu nedenle “iş görüşmesinde ne giyilir?” sorusunun cevabını bulmak görüşmenin başarılı geçmesi için atılacak önemli adımlardan biridir.

Kadınların iş görüşmelerine mutlaka takım elbise ya da tayyörle katılmalarına dair yaygın kanı yanlıştır. Çok ciddi bir şirkete ya da dünya çapında kurumsallaşmış bir firmaya görüşmeye gidiyorsanız bu tarz kıyafetler elbette size ciddiyet katacaktır, ancak bir takım elbise giyerken tarzınızı ve yaratıcılığınızı ortaya koymanız pek de mümkün değildir. Eğer görüşeceğiniz firma bu tarz kıyafetleri zorunlu tutmuyorsa ciddi bir pantolon ve şık ancak farkını ortaya koyan bir gömlek de pekâlâ iş görüşmesinde giyilecekler arasında olabilir. İş görüşmelerinde önemli olan ne giydiğinizden çok ne giymediğiniz ve kıyafetlerinize ne kadar özen gösterdiğinizdir. Aşırı katı kuralları olmayan normal bir mülakatçı kıyafetlerinizin temiz, ütülü, yaşınıza uygun ve özenle seçilmiş olmasını muhtemelen yeterli bulacaktır.

Eğer iş görüşmenizde pantolon giymeye karar verdiyseniz kumaş pantolon modelleri arasından bir seçim yapmanız uygun olacaktır. Pantolonunuzun üzerine tarzınızı ve kişiliğinizi yansıtan açık renkli, kol veya yaka bölgesinde ufak detay veya işlemeler olan bir gömlek seçebilirsiniz. İş görüşmesinde giyilecekler konusunda tercihiniz etekten yanaysa dikkat etmeniz gereken en önemli nokta etek boyunuzun fazla kısa ya da uzun olmamasıdır. Elbette kalem tarzı eteklerin uzun modelleri de iş görüşmelerinde tercih edilebilir, ancak bol ve uçuşan uzun bir etek mülakatta giymeye uygun değildir. Diz kapağının bir karış yukarısında biten bir mini etek ise kumaşı ve modeli ne kadar kaliteli olursa olsun dikkati ilgi ve yeteneklerinizden çok fiziğinize çekmek istediğiniz izlenimini yaratacaktır. Eteğinizin üzerine kısa ve belinize oturan bir gömlek giyebileceğiniz gibi sade, düz renk bir bluz ve şık, tarzı olan bir ceketi birlikte kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın