Yolculukta Nasıl Giyinilmeli

İster otobüs, ister tren, ister arabayla olsun uzun bir yolculuğa çıkarken ne giyeceğiniz yolda rahat ve konforlu hissetmeniz açısından oldukça önemlidir. Üstelik aileniz, arkadaş grubunuz ya da sevgilinizle çıkacağınız yolculukta bir parça da olsa hoş görünmek isteyeceğinize de eminiz. Tüm bunları düşünerek sizler için “yolculukta ne giyilir?” sorusunun cevabını araştırdık.

Özellikle dar koltuklara sıkışmak zorunda kaldığınız otobüs ve tren yolculuklarında rahat, mümkünse likralı ve vücuda hava aldıran kıyafetler seçmeniz son derece önemlidir. 3-4 saatten fazla sürecek araba yolculukları ve uzun uçak seferleri için de bu durum geçerlidir. İçinde bulunduğunuz aracın havalandırması ne kadar yeterli olursa olsun pantolonunuzun ağ bölümünün fazla dar olması ya da gömleğinizin koltukaltınızı sıkması bir süre sonra tüm keyfinizi kaçıracaktır. Bu nedenle yolculukta giyilebilecekler öncelikle rahatlık göz önüne alınarak hafif ve esnek kıyafetler arasından seçilmelidir.

Şortlar ve bol kesimli kot ya da kumaş pantolonlar mevsime göre yolculuk için en uygun seçenekler arasındadır. Özellikle arabayı siz kullanıyorsanız rahat, likralı bir şort bacaklarınızı rahat hareket ettirmenize olanak sağlayacak ve terleme gibi sorunlar yaşamanızı önleyecektir. Seyahatinizde sürücü değil yolcu konumundaysanız da diz kapağının üzerinde biten rahat bir şort sıkıldığınızda bacaklarınızı uzatmanıza ya da toplamanıza imkân tanıyacaktır. Keten, kot ve kumaş pantolonlar dar olmadıkları sürece serin ya da soğuk havalarda yolculukta giyilebilecekler arasında en rahat seçeneklerdir. Belinizi fazla sıkmayan hafif bir keten pantolon hem araç kullanmayı, hem de aracın içinde hareket etmeyi oldukça kolay hale getirecektir.

Sandaletler ve spor ayakkabılar yolculuk kıyafeti altına giyilebilecek en uygun ayakkabı modelleridir. Yolculuk için seçtiğiniz ayakkabı rahat, ergonomik ve ayaklarınızı terletmeyecek yapıda olmalıdır.  Eğer kadınsanız ve arabayı topuklu ayakkabıyla daha rahat kullanıyorsanız mola yerlerinde ayaklarınızı dinlendirmek için yanınızda mutlaka rahat bir sandalet ya da babet bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Yolculuk için üstünüze ne giyeceğinizi seçerken rahat davranabilirsiniz. Bu konuda önemli olan seçtiğiniz gömlek, bluz ya da tişörtün bel ve koltukaltı bölümünü fazla sıkmamasıdır. Eğer yolculuğunuz gece ve gündüz devam edecekse üstünüze kısa kollu rahat bir baskılı tişört giyip ince bir hırka ya da kot ceketi de yanınızda önlem olarak taşımanızı öneririz

 

Bir Cevap Yazın